HAKKIMIZDA

cengiz

Cengiz ÖZER Eğitim Müdürü

1939 yılında Manisa ilinin Akhisar ilçesinde doğdu.

İzmir Özel Türk Kolejinde lise eğitimi alırken okulun fotoğrafçılığını yaptı ve Defne dalı isimli aylık dergiyi çıkardı.

İstanbul Üniversitesinde okurken fotoğraf hocası Cemal Işın Bey’e asistanlık yaptı. Bu arada Gazetecilik stajını yaparken Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

Dünya Gençlik Teşkilatının Belçika’da açtığı renkli fotoğraf, sinema ve röntgen uygulamalı seminerlerine katıldı.

Belçika’dan döndükten sonra Gençlik Teşkilatının Foto Film Merkezinde Müdürlük yaptı. Ayrıca Etiler ve Beyazıt’ta fotoğrafhane açtı.Bu arada Gazetecilik stajını yaparken Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

Foto Film Merkezi Müdürü olarak İstanbul ve İzmir’de Gençlik Teşkilatları bünyesinde fotoğraf kursları açtı. Aynı zaman içinde Dışişleri Bakanlığı bünyesinde fotoğraf sergilerine katıldı. Bu tarihte Türkiye’de fotogravür yapan sanatkâr olmadığı için Sümerbank vitrinlerine, Akbank, Halk Bank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Pamuk Bank ve İran şahının banyosunun duvarlarını büyük boylarda gravür yaparak bu sanat üzerinde çalıştı. Fotogravürlerden bardakaltı, Amerikan servisi 30*40 panolar yapıp turist mağazalarında satışını sağladı. Haşet Kitabevinin Hilton ve Beyoğlu’ndaki şubelerinin vitrin dekorasyonunu yaparken imal ettiği gravürlerin Haşet bünyesindeki tüm mağazalarında satışını sağladı.

İzmir’e döndüğünde tabiat tarihi ve hava müzesinin fotoğraf dekorasyonunu yaptı. İzmir’de kurduğu stüdyo Türkiye’nin en büyüklerinden biriydi. Yeşil Çam filmlerinin bir kısmının banyosu bu stüdyoda gerçekleştirildi.Bunun dışında fotoğraf, fotogravür ve fuarlara makro fotoğraf çalışması yaptı.

Cem Karaca, Barış Manço ve birçok sanatçının fotoğrafçılığını yaptı.

1976 yılında da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Türkiye’nin ilk fotoğraf kursunu açtı. Bu kursta amatör fotoğrafçı, fotoğraf eğitmeni, mesleki çırak ve kalfa yetiştirme proğramları uyguladı. Bakanlıkça onaylı sertifika verdi.

3308 kanununun Türkiye’de uygulanmasıyla İzmir Fotoğrafçılar Odası Eğitim Müdürlüğüne getirildi. Müdürlüğü sırasında Hürriyet ve Yeni Asır gazeteleriyle ve Bornova, Karşıyaka, İzmir Büyükşehir Belediyeleriyle yaygın eğitime katkıda bulundu.Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişik firmalarla yaptığı protokol gereği Türkiye’de 40’In üzerinde şehirde öğretmenlere seminer verdi.

Kariyeri boyunca birçok fotoğraf sergisi düzenlemiş ve küratörlük yapmıştır. Ayrıca birçok fotoğraf yarışmasında jürilikleri mevcuttur.

Bugün de Fotoğrafçılar Odası, Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde üyelerine fotoğraf dersleri vermektedir. Oğlu Özgün ÖZER yeni teknoloji ve ileri fotoğraf bilgisiyle babasının yerini almış büyük bir sevecenlik içinde kursları yürütmektedir.

ozgun

Özgün Özer Fotoğraf Öğretmeni

1984 İzmir doğumludur. 1976’da kurulan Türkiye’nin ilk özel fotoğraf eğitim kurumunun kurucusu Cengiz Özer’in ikinci oğlu. Babasının izinden giderek, fotoğraf eğitimini tamamlanmasının ardından 2005 fotoğraf öğretmenliğine başladı.

Diğer bir yandan 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi makine mühendisliği bölümünü bitiren Özgün, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji Bölümü Enerji programında yüksek lisans çalışmalarına başladı. Bu çalışmaları devam ederken 2009-2010 öğretim yılında Anadolu üniversitesinde açılan fotorafçılık ve kameramanlık bölümüne devam etti. 2011 yılında iki okulu da  tamamlayarak Dokuz Eylül Üniversitesinde aynı bölümünde doktora çalışmalarına başladı.

Şu anda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi ve bir sanayi kuruluşu işbirliğinde sürdürülen SAN-TEZ projesinde proje asistanı ve Cengiz Özer Fotoğraf Eğitim Merkezinde Gönüllü Uzman Fotoğraf Öğretmeni görevlerini sürdürmektedir.